حمام کردن در دوران قاعدگی : 6 نکته مهم بهداشتی برای حمام کردن در دوران قاعدگی

3110
graphicstock.com

حمام کردن در دوران قاعدگی : 6 نکته مهم بهداشتی برای حمام کردن در دوران قاعدگی

حمام رفتن در دوران قاعدگی : این سوال خیلی از خانم ها هست که ایا در زمان پریود حمام برم یا نه؟ که اگر بخواهیم یک جواب کلی به این موضوع بدیم باید بگیم که حمام رفتن در دوران قاعدگی یا پریود نه تنها غلط نیست بلکه برای سلامتی شما هم مفید هستش.متخصصان اورولوژی در مقالات متعدد بیان کرده اند که استحمام و شست و شوی محل ترشحات در دوران قاعدگی ضروری است. پس با ما همراه باشید با بررسی حمام رفتن در زمان پریود.

نحوه صحیح حمام کردن در دوران پریود

در ادامه نحوه صحیح حمام کردن در دوران پریود را به شما آموزش میدیم و سعی کنید مرحله به مرحله پیش برید:

1- اول از همه، پد یا نواربهداشتی یا تامپون قبلی خود را دور بندازید. در صورت خونریزی در طی دوش گرفتن، خون ریخته شده توسط آب دوش تمیز خواهد شد و جای نگرانی نخواهد بود.

- Advertisement -

2- هنگامی که شروع به دوش گرفتن می کنید، ناحیه تناسلی خود را به طور کامل با آب بشورید. شست و شوی واژن در حین پریود موجب پاک شدن خون باقی مانده در واژن می شود و خونی بودن این ناحیه در طی حمام کمتر خواهد شد.

3- از صابون استفاده کنید اما مراقب باشید که صابون وارد غشای واژن و لابیاها نشود. زیرا pH واژن به نحوی تنظیم شده است که مانع عفونت های واژینال شود؛ صابون می تواند تعادل pH را به هم بزند و واژن را در برابر عفونت آسیب پذیر کند. پوست ناحیه اطراف واژن را با صابون بشورید اما مواظب باشید که صابون داخل لابیا یا واژن نشود و سپس دستانتان را بشورید تا هرگونه بوی باقی مانده از خون قاعدگی از بین برود.

4- سعی کنید از حمام کردن لذت ببرید. آب گرم می تواند در صورتی که احساس بد خلق بودن، یا چسبناک بودن می کنید یا دچار نفخ هستید، معجزه کند.

5-در پایان حمام، دوباره ناحیه تناسلی خود را بشورید و دوش حمام را ببندید. این شیوه موجب به حداقل رساندن لکه بینی تا لباس پوشیدن می شود. می توانید از حوله کاغذی استفاده کنید تا حوله لباسیتان لک نشود.

6- پد یا نوار بهداشتی یا تامپون جدید را استفاده کنید. البته قبل از اینکار بهتر است که به خوبی بدن خود و ناحیه تناسلی را خشک کنید.

7- دستان خود را به خوبی بشویید.

مزایای حمام رفتن در دوران پریود

همانطور که در بالا نیز اشاره شده در دوران پریود خانم ها آماده ابتلا به عفونت هستند دلیل این امر هم وجود خون در محل واژن می باشد که حمام رفتن در دوران پریود و همچنین شستشوی منظم باعث جلوگیری از ابتلا به هفونت و بیماری های عفونی میشه. پس نه اینکه در دوران پریود حتما باید دوش گرفت بلکه این کار را یک کار عمومی و منظم برای خود بکنید و اگر هم امکان حمام رفتن نبود حتما شستشو را انجام دهید.

یکی از شایع ترین مشکلاتی که در دوران قاعدگی(پریود)برای خانم ها پیش میاد این هست که دچار خستگی، درد، کج خلقی، گرفتگی عضلات و همچنین افسردگی خفیف است که با استحمام میتونید این اثرات رو کم کنید و آرامش رو به خودتون برگردونید.

یک نکته خیلی مهم : در این دوران از نشستن در وان آب جدا خودداری کنید و در این دوران بهتره از حمام ایستاده استفاده کنید چون دهانه رحم باز است و در حالت ایستاده نفوذ آب به رحم خیلی زیاد کاهش پیدا میکنه

دلیل باور حمام نرفتن در دوران قاعدگی

خب با کمی تفکر در دوران قدیم به راحتی میتونید به این دلیل این عمر برسید که در آن زمان ها به علت نبودن حمام شخصی توصیه میشد که حمام نروید چون آب خزینه ها به احتمال خیلی زیاد برای خانم هایی که عادت ماهانه داشتن مضر بود. و چون استفاده از این حمام ها برای عموم آزاد بود احتمال اینکه عفونت بین افراد منتشر بشه بود. پس شما هرگونه شایعه درباره ابتلا به کیست، تنبلی تخمدان، افزایش درد و خونریزی و سرد شدن رحم که با حمام کردن به وجود میاد رو باور نکنید و هیچ دلیل منطقی و پزشکی برای این موضوع وجود ندارد.

بهداشت زمان قاعدگی

– بیشتر از روزهای عادی حمام برین و ناحیه خارجی واژن رو با آب و صابون بهداشتی بشوئید.

– ورزشهای سبک مثل پیاده روی و دویدن و ایروبیک سبک میتونه خیلی به کاهش دردهای قاعدگی کمک کنه. پس ورزش رو کنار نگذارید! اما ورزش سنگین توصیه نمیشه مخصوصا در سه روز اول.🌹

– نوار بهداشتی رو زود به زود عوض کنید و به محض اینکه دیدین کثیف شد عوض کنین.👍

– از رفتن به داروخانه و خریدن نوار بهداشتی شرمنده نباشین. فروشندگان داروخونه اونجان تا به شما نوار بهداشتی بفروشند نه به مردان 80 ساله!!

– تو رژیم غذایی تون آب بیشتری رو قرار بدین و روزانه حدود 8 لیوان آب بنوشید!

– و اینکه باز هم تکرار میکنم حمام بیشتر برید و نوار بهداشتی رو زود به زود عوض کنید!😊🌹

دکتر متین ذاکرین

نظر دهید

لطفا نظر خود را بدهید !
نام خود را وارد کنید