دلایل خطرناکی که باعث خواب رفتن انگشتان دست می‌شوند/مراقب باشید

732
graphicstock.com

دلایل خطرناکی که باعث خواب رفتن انگشتان دست می‌شوند/مراقب باشید

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی با اشاره به مشکل خواب رفتن دست گفت: این مشکل به دلیل یک بیماری بروز میکند که باید آن را درمان کرد.

 

حبیب مفخم، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی گفت: خواب رفتن انگشتان دست ، به ویژه در هنگام استفاده از تلفن یا کارهای دستی یا حالت شدیدتر آن در زمان خواب که منجر به بیدار شدن فرد می شود و با تکان دادن و حرکت هایی در ناحیه مچ دست تسکین پیدا میکند، می تواند نشانه ای از بیماری به نام تونل مچ دستی می اندازد که در اصطلاح به شکل مخفف به آن cts می گویند.

- Advertisement -

وی در رادیو سلامت ادامه داد: بیماری تونل مچ دستی به علت تحت فشار قرار گرفتن عصبی به اسم عصب مدین، موجب خواب رفتن انگشتان دست به ویژه در زمان خواب میشود

این متخصص طب فیزیکی و توانبخشی عنوان کرد: عصب مدین، عصبی است که انگشت شصت ، انگشت نشانه، انگشت بلند یا وسطی ونیمی از انگشت حلقه را که به سمت انگشت بلند دست است، عصب دهی میکند، فشار روی این عصب در ناحیه مچ باعث خواب رفتن انگشتان دست به ویژه در زمان خواب می شود و تشخیص این مشکل از طریق بررسی نوار عصب و عضله، صورت می گیرد.

وی در خصوص درمان بیماری تونل مچ دستی گفت: درمان های بسیار مناسبی برای این مشکل وجود دارد استفاده از روش های فیزیوتراپی و یا استفاده از مچ بند در زمان خواب و بیداری و تزریق کورتکلستروئید ها در کنار عصب باعث خواهد شد که التهاب و فشار در ناحیه تونل مچ دستیکاهش پیدا کند و منجر به بهبود علائم شود.

این متخصص طب فیزیکی و توانبخشی اظهار کرد : اگر مشکل خواب رفتن انگشتان دست با این روش ها رفع نشود بایستی عمل جراحی انجام شود که با ایجاد شکاف مختصر و کوچکی در ناحیه مچ دست، عصب از فشار رها می شود و علائم، بهبود پیدا می‌کنند.

در ادامه روش های موثری برای کاهش فشار بر روی دست و مچ به منظور جلوگیری از گزگز و خواب رفتن دست ارائه شده است:

  • از نیروی کمتری استفاده کنید: بسیاری از افراد در حین انجام کارها  بیش از حد نیاز از دست های خود استفاده می کنند. دست و  مچ دست خود را شل کنید تا از خستگی و کشیدگی عضلانی خودداری کنید
  • زمان استراحت های زیادی به خود بدهید: در حین انجام کارهای تکراری، با انجام حرکات کششی هر چند دقیقه یک بار به دست های خود استراحت دهید
  • وضعیت خنثی مچ دست: با قرار دادن مچ دست در وضعیت خنثی یا به صورت صاف، از خم کردن مچ دست که یکی از عوامل بروز مورمور شدن و گزگز دست است، خودداری کنید
  • بهبود طرز نشستن و ایستادن: مطمئن شوید طرز نشستن و ایستادن شما برای کاری که انجام می دهید مناسب است هم تراز بودن بالاتنه، گردن و شانه مانع از کشیدگی بیش از حد و وضعیت نامناسب مچ دست و دست ها میشود
  • دست های خود را گرم نگه دارید: در صورتی که در محیط های سرد کار می کنید، بیشتر دچار سفتی و درد در ناحیه دست خود میشود اگر دما را نمی توانید کنترل کنید، برای گرم نگه داشتن دست و مچ دست خود حتما دستکش بپوشید.
  • حفظ سلامتی: توجه به وضعیت سلامتی گامی مهم  برای جلوگیری از گزگز و خواب رفتن دست. داشتن وزن مناسب و تناسب اندام به شما در کنترل بیماری هایی که در بروز سندرم تونل کارپال نقش دارند کمک میکند.

خواب رفتن دست وضعیتی است که تقریبا هر کسی آن را تجربه کرده است، اغلب این موارد با تغییر وضعیت بهبود می یابند ولی در صورتی که خواب رفتن و گزگز دست بصورت مکرر تکرار شود و یا همراه با علائمی چون سوزش، کرختی، بی حسی و سوزن سوزن شدن دست و یا مچ دست باشد بررای تشخیص علت خواب رفتن دست و پا باید به دکتر مراجعه کنید. گاهی این حالت فقط در یک قسمت از دست  برای مثال گزگز مچ دست و یا خواب رفتن سرانگشتان می باشد. اگر با بی حسی و مور مور شدن دست در حاملگی مواجهه هستید این مطلب را با دکتر خود مطرح کنید.

منبع:جام جم

نظر دهید

لطفا نظر خود را بدهید !
نام خود را وارد کنید